NBÚ tento týždeň vypol ďalší dezinformačný web, Infovojna. No mám zlé správy. Fíčura internetu je, že vznikol počas studenej vojny ako komunikačná technológia, ktorá má prežiť jadrovú vojnu. Teda aj keby sa ľudstvo zdecimovalo počas jadrovej zimy s dvoma rokmi bez úrody, alebo úplne vymrelo, dezinformácie tu bohužiaľ zostanú.
Dag Daniš píše, že v USA by nikdy občania nedopustili, aby štát rušil nejaké weby. Možno. No aj v USA fičí decentralizované vymazávanie pomocou veľkých firiem a vášnivých davov na internetoch. Spomeňme si na dávnu históriu - minulý mesiac a Kanadu. Krajina použila defakto vnútorné sankcie a zmrazila účty kamionistom, čo protestovali proti pandemickým opatreniam. Pre kontext – kanadskí kamionisti majú 90% zaočkovanosť. A protestovali tam všetky triedy, rasy a pohlavia. Trúbili, boli hluční, ok neobraňujem ich. Iba príklad.
Ťažko si priznať, že opakujeme po Číne. Niečo ako digitálne autoritárstvo s ľudskou tvárou. No Západu to nejde a nevyjde. A výsledok bude scenár, ktorý Balaji Srinivasan nazýva Americká anarchia. Výsledok našej spoločenskej vojny a totálnej kybernetickej vojny nebude výhra extrémnej ľavice, či pravice. Ale ich pretláčanie lanom spôsobí ťah centra politického kompasu smerom nadol. Do stále väčšej a väčšej anarchie a chaosu.
Prečo? Čína videla čo sa dialo počas Arabskej jari a hneď zrobila Great Firewall. Nepustila do krajiny zahraničné sociálne médiá, nad ktorými nemá root kontrolu. V praxi to ale znamená, že človek v Číne potrebuje trochu snahy a VPN, aby túto prekážku obišiel.
Po prvé, západné elity majú dnes len dva módy existencie – total ignore problému a totálna panika. Vo februári 2020 si americké média robili srandu z ľudí čo berú covid vážne alebo ich častovali tradičnými nadávkami. Covid vnímali cez šablónu vyrábania klikov z pohoršenia: „Počula si čo povedal ten a ten?“ („Vraj si nepodávajú ruky v kancli!“, „Vraj niekto navrhol, že by sa mala zrušiť Chinese Parade a lety z Číny!“, ts ts...). No a v marci nastala total panika a lockdowny po vzore Číny.


Po druhé, súčasný Západ je niečo ako tie staré americké autá - veterány na Kube. Môžeš ich premaľovať na ružovo, ale Teslu z nich tým neurobíš. Zrušiť Rusko zo SWIFTu je veľká vec. Ale SWIFT vznikol pred 48 rokmi. (Nad)národné regulácie a sankcie je to posledné efektívne, čo nám ostalo. Lenže aj v USA je trend tzv. „sanctuary cities“ v oblastiach ako ochrana nelegálnych migrantov a utečencov, legalizácia marihuany, či rôzna regulácia držby zbraní na úrovni samospráv.
Po tretie, Západ nevie exekuovať ako Čína. V oboch zmysloch anglického slova „to execute“. Čína po covide postavila nemocnicu za týždeň a odskúšala drony a telemedicínu. Cez WeChat zaviedla systém semaforu a tracing celej populácie. Výsledkom západných snáh o lockdowny či cenzúru sú polovičaté symbolické riešenia, ktoré len naserú ľudí a vytvoria tým „antibiotickú rezistenciu“ (napríklad černokňažník Čarnogurský sa bude môcť druhýkrát nazývať disidentom, namiesto upadnutia do zabudnutia). V skratke ako hovorí Mike v Breaking Bad „No more half measures, Walter“. A Západ vie robiť dnes len polovičaté riešenia. A ešte zlým smerom.
Teda nevieme byť ako Čína. Nechceme byť ako Čína. Nebuďme ako Čína. Internety nám to aj tak nedovolia.
Ukrajina je viac západná, než Západ
Keď som bol decko pílila mi uši pesnička s refrénom „Go West“. Západ znamená otvorený horizont pre priekopníkov. Ak ťa frustroval otravný šéf na východnom pobreží, mohol si sa zbaliť a ísť ďalej na západ. Možnosť exitu robila ľudí slobodnými. Potom sa horizont uzavrel. Keď si v Kalifornii nepôjdeš ďalej do mora. Bolo by to hlúpe. To je inak metafora maximalizmu. Keď sa preženie miera a z lieku sa stane jed.
No internet otvoril nové horizonty. Je to rovnaká komunikačná revolúcia akú priniesla kníhtlač. Tá mala za následok Tridsaťročnú vojnu. A v súčasnosti zažívame rovnakú sociálnu vojnu názorových kmeňov na internete.
Ukrajinský vicepremiér požiadal Elona Muska o Starlink na twitteri. A získal pripojenie za pár hodín. Satelity dorazili do dvoch dní. Ukrajinské organizácie prepojené na armádu fundraizovali na internetoch peniaze tak, že zverejnili adresy kryptomien. Ukrajina chce teraz regulovať kryptomeny, aby mohla fundraisovať priamo vláda.
Dôležité je pochopiť, že Elon Musk dodal Starlink zariadenia aj pripojenie v rekordnom čase, ale odmietol na ňom cenzúrovať ruské médiá z princípu, “pokiaľ nebude mať pištol pri hlave”.
To čo bola kedysi Amerika voči Británii, je dnes globálny internet voči USA. Nový horizont a pokračovanie Západu.
Boli sme symbolická krajina, potrebujeme sa zreálniť
Pred 24. februárom 2022 sme žili vo svojich bublinách a kultúrnych vojnách. Potom sme sa ocitli na púšti Reálna. Zrazu sme už neboli v King’s Landing so žabomyšími vojnami elít, a ocitli sme sa vo Winterfell, kde „prichádza zima“. Možno jadrová zima.
Slovensko dlhé roky nedávalo 2% HDP na obranu. Ani po 2014 a anexii Krymu nezačalo dávať 2% HDP na obranu. Máme cca 200 záložníkov. Škandinávske krajiny majú podobný počet záložníkov ako vojakov.
Namiesto 0,33% HND na rozvojovú spoluprácu dávame dlhé roky tak tretinu tohto nášho záväzku. Samotný záväzok je o vyše polovicu menší než majú západné krajiny. Sú krajiny ako SAE alebo Británia, ktoré dávajú aj percento.
Mali sme dobrý image ako Good Idea Slovakia country. Máme prezidentku. Pecka. Je na čase začať byť reálnou krajinou. Nespoliehať sa na symbolické gestá.
Budúcnosť je v automatizácií a v dronoch. Na to aby sme sa stali nielen automobilovou veľmocou ale aj veľmocou dronov potrebujeme pritiahnuť talenty. To čo sa dialo dlhé roky na cudzineckej polícii musí skončiť.
Potrebujeme pritiahnuť web3 talenty zo zahraničia. Logika je jednoduchá. Krypto vytvára cybersec veteránov, lebo vytvára incentívy pre hackerov ukradnúť peniaze čo najrýchlejšie a hacknúť čo sa dá. To znamená, že táto komunita je najviac skúsená v kybernetickej bezpečnosti. No a kybernetická bezpečnosť je nad dronmi. Potrebujeme prilákať ľudí čo vedia vyrábať, operovať a hackovať drony. Nákup pár vojenských vozidiel náš problém nevyrieši. Musíme sa stať veľmocou vo výrobe dronov, aby sme boli hodní ochrany.


Niekedy pred 20 rokmi boli USA hyperveľmoc. Zaujímavé je, že v rovnakom čase vznikali filmy ako Black Hawk Down. Ak si niekto myslí, že Američania v tomto roku a po zlyhaniach v Afganistane a Iraku budú prelievať krv za Slovensko by sa mal trochu zreálniť. Minimálne musíme začať plniť záväzky voči spojencom.
Západ znamená nové horizonty. Západ je technologický progresivizmus. Symbolické gestá nás nespasia. Pokračovaním západu je globálny internet, web3 neutrálne protokoly a vláda kódu. Slovensko musí prilákať čo najviac zahraničných web 3 talentov. Je to otázka národnej bezpečnosti. Preto musíme byť ostrovom slobody slova a myslenia.