Modré pero vypísané, modré džínsy sprané
Tým čo bola Amerika pre Britániu, je dnes globálny internet pre USA
Reagujem na komentár Sama Marca v SME s názvom: „O čom sa tu vlastne bavíme?“. Dobrá otázka.
Chápem, že proti obrannej dohode s USA boli a sú pro-ruskí lobisti a stálice ako Blaha, Chmelár a Čarnogurský. No je dobré sa tiež spýtať, či sa náhodou od rokov 2018-2019 niečo nezmenilo. Nejaké "slabé signály" sme nezachytili, či si musíme stále ísť ten istý príbeh o lídrovi slobodného sveta a Západu bez alternatívy?
Zmenilo sa pár vecí. USA aj napriek dlhoročným investíciám do bio-defense nezvládli pandémiu, mierne povedané. Na rozdiel od krajín v demokratickej Ázii ako Singapur. No USA zvládli aspoň skoršie obstaranie vakcín a začiatok očkovania, čím zachránili o (stá)tisíce viac svojich ľudí ako EÚ. Podobne ako zatvorené hranice a chaos okolo ventilátorov v EÚ, videli sme v USA sci-fi úkazy ako "interstate compacts", nepokoje v lete 2020 a vlnu násilia. Videli sme pokles strednej dĺžky života v USA tri roky po sebe *pred* pandémiou a 100 tisíc ľudí čo minulý rok zomreli v USA na predávkovanie.
Videli sme exotov s rohmi na hlave demolovať Capitol minulý rok 6. januára. A nástup novej americkej administratívy. Videli sme exodus šikovných ľudí zo San Francisca do Miami. Videli sme fiasko so stiahnutím sa z Afganistanu. Americkí predstavitelia explicitne ubezpečovali, že Afganistan "nepadne z piatka na pondelok" a že "nebudeme vidieť helikoptéry evakuujúce ľudí zo striech". Nakoniec sme videli aj helikoptéry, aj opustenie základne, aj mladučkého futbalistu padať z lietadla a chaos na letisku.
Videli sme divný pokus s AUKUS, alianciou, ktorá viac rozbíja existujúce aliancie, než niečo konštruktívne rieši - teda ak nerátame peknú fotku hláv troch štátov a konštrukciu ponoriek, ktoré naštvali Francúzov a budú dodané Austrálii o 20 rokov.
Videli sme knihy ako The Kill Chain, ktoré približujú fakt, že podľa vlastných war games Pentagonu by za posledných 10 rokov USA vo vojne o Taiwan s Čínou prehrali v drvivej väčšine prípadov. No a videli sme storky ako tú o Hunter Bidenovom laptope a jeho eskapádach a biznise v Číne a na Ukrajine, za ktorú boli napríklad dvestoročné noviny NY Post bloknuté na týždeň z twitteru.
No a videli sme čoraz agresívnejšie Rusko, ktoré sa zdá ide napadnúť každú chvíľu Ukrajinu. Je super, že sme v EÚ a NATO a máme brániť svojich spojencov. A na to máme predsa NATO. Chápem, že internety aj politici sa chcú predať a robia hystériu. Raz kvôli nejakej východnej vakcíne, ktorú tu doviezol Naď/Matovič. Inokedy okolo nejakej západnej obrannej dohody.
V tomto kontexte by bolo možno vhodné prijať fakt, že podobne ako kníhtlač, tak aj internety zmenili mediálnu paradigmu a nestačí už len verklíkovať, že "nechajte expertov v pokoji pracovať“. Od finančnej krízy v roku 2008 to neplatí. A pri súčasnej inflácii a nie moc smart lockdownoch, ktoré len ruinujú ekonomiku, to neplatí. Preto by politici mali predať túto obrannú dohodu občanom ako dospelým ľuďom - čo je pridaná hodnota oproti NATO, v čom sú plusy a mínusy a aký je ich pomer?
V kontexte nadchádzajúcej ruskej agresie voči Ukrajine (ktorej sa dúfam vyhneme) a v kontexte vzostupu čínskej moci a relatívnom úpadku USA úprimne neviem a nemám názor či náhodou aj nie je lepšie, aby tu pár amerických vojakov na letiskách bolo permanentne. Keby tu mali len sklad materiálu, je to asi väčšie riziko.
Ak sú ľudia váhaví a dokonca ani prezidentka "nepôsobí rozhodne", tak možno to má súvis s tým, že pár ľudí si pamätá okupáciu 1968 a svojvôlu ruských vojakov na našom území (a cudzí vojaci pôsobia trochu alergicky). A pár ľudí si zas pamätá, ako Američania odišli z Afganistanu v roku 2021 a ako tam nechali vlastných občanov a napríklad mimovladkárov.
Takže o čom sa bavíme? O tom, že futuristický seriál Westworld sa natáča v Singapure. Lebo nielen budúcnosť, ale aj súčasnosť je ázijská. Ak existuje nejaký "prvý svet", tak sú to mestské štáty. Do Dubaja sa chodili očkovať bohatí biznismeni čínskou vakcínou, lebo potrebovali lietať a nechcelo sa im čakať ďalšie mesiace. Zakladateľ moderného Singapuru, Lee Kuan Yew, napísal knihu Z tretieho sveta do prvého.
Takže nie, "nie sme súčasťou toho najprvšieho z prvých svetov" a nie nestačí nám "už len byť". V kompetitívnom svete musíme neustále inovovať, len aby sme zostali stáť na rovnakom mieste. Inak to s nami pôjde "dolu vodou".
To samotné delenie je socíkovský relikt Studenej vojny. Dnes máme delenie na "svet na vzostupe" verzus "svet v úpadku". Ide o fraktálny úkaz. V rámci USA je Miami so starostom Francisom Suarezom na vzostupe a San Francisco sa podobá na Gotham City. India a Nigéria sú na vzostupe. India má po USA a Číne tretí najvyšší počet startup jednorožcov. Nigéria bude mať do konca storočia viac ľudí ako Čína. Z Kene vyšlo pred 15 rokmi mobilné bankovníctvo.
India bola kedysi tretím svetom - bola súčasťou Hnutia nezúčastnených krajín, ktoré tvorili "tretí svet". Niekedy boli americké modré džínsy symbolom slobody. Dnes je tým symbolom oranžová minca - bitcoin. Balaji Srinivasan hovorí, že to čo bola kedysi Amerika pre Britániu je dnes globálny internet pre Ameriku. Pokračovanie ideálov Západu ako "sloboda, vláda zákona a kapitalizmus". India, africké krajiny v kombinácii s web3 môžu byť dnes naopak miestami, ktoré zachránia západný kapitalizmus a posunú ho na lepšiu úroveň.
Budúcnosť je podľa jedného scenára "o čínskej kontrole verzus americkej anarchii". O tridsaťročnej vojne medzi centralizáciou a decentralizáciou. EÚ a India môžu byť v strede, mediátormi a inovátormi - hľadať balans medzi poriadkom a chaosom.
V roku 1991 padol Sovietsky zväz. A vďaka deregulácii vznikol komerčný internet. Rok 2020 bol rokom kedy skutočne začal internet. Digitálno sa stalo primárne, fyzično bolo zrazu nedostupné. Namiesto digitálnej priepasti sme dostali priepasť fyzickú. No a rok 2021 s fiaskom v Afganistane sa možno zapíše ako rok kedy sa rozpadlo americké impérium. Tridsať rokov po Sovietskom zväze. No a kvôli vzostupu Číny a globálneho internetu nás možno čaká nová Tridsaťročná digitálna/reputačná/spoločenská vojna rôznych názorových kmeňov.
Dúfajme, že idey Západu - slobody, decentralizácie a "vlády zákona/kódu" - z nej vzídu posilnené.
Táto epizóda o obrannej dohode je len jednou z epizód seriálu, ktorý si ideme non-stop už pár rokov. Je to len začiatok nového oveľa chaotickejšieho sveta po pandémii.
Je len na nás, či to bude Black Mirror, alebo Bright Sun. V zmysle, že asi by bolo vhodné sa presťahovať za slnkom a zmeniť svetonázor - z politického progresivizmu presedlať na technologický progresivizmus.