Mesíkovanie sveta a nestíhanie inštitúcií
Brzdou pokroku nie sú farma firmy či politici, ale korporátne média a regulátori.
Nemusím súhlasiť v mnohom s Hvoreckým či Mesíkom, ale rešpektujem ich. Kvôli Hvoreckého článku Mesíkovanie sveta som si na mesiac predplatil Denník N. A teraz mi to automaticky bez opýtania predĺžili, tak reku idem niečo napísať.
Nemusím tento typ „hit piece“ článkov, ktoré útočia na reputáciu jedného človeka. Keď aj mám pocit, že môj priateľ zišiel z cesty rozumu, tak to nehovorím brigádnikovi keď si objednávam Big Mac, ani barmanovi, keď čakám na drink.
Priateľov, ani bývalých, ideálne neriešim cez korporátne médiá. Či už tradičné, alternatívne alebo sociálne. Priateľstvo je posvätné, nie je to trh ani štát. Je to rodina, komunita a kmeň.
Nejde o žiadne tituly, Hirshove indexy, citácie a publikácie. Ide len a len o logické argumenty, fakty, matematiku a nezávisle replikovateľný výskum.
Nikto nie je tak inteligentný, aby produkoval čistý signál, alebo naopak čistý šum. Vždy sa dajú vyberať hrozienka. Pri Jurajovi Mesíkovi je to dôraz na vitamín D, zinok.. a široké experimentovanie s offlabel používaním zaužívaných liekov počas pandémie (kým sa nevyvinú a neschvália lepšie lieky).
Veľká škoda, že sa Juraj Mesík vyhranil proti novým vakcínam a dokonca aj proti „farma firmám“. Ide podľa mňa o mylnú analýzu z jeho strany – hlavným problémom sú pomalí regulátori a arogantné korporátne médiá, ktoré nestíhajú svetu a nevedia watchdogovať regulátorov.
Možno ste niekto videli Dallas Buyers Club – tak príbeh, ktorí zažívali queer ľudia vtedy, zažívame dnes všetci – a regulátori sú tí, čo neprimerane spomaľujú technologický progres. Jedna medializovaná smrť zapríčinená napríklad novým liekom či autonómnym autom vie spomaliť ich schválenie o mesiace až desaťročia. Čo má za následok tisícky nezachránených životov.
Politici sú čoraz viac len štatisti a reality show herci. Záleží najmä na médiách a regulátoroch. Médiá tvoria diskurz (dopyt po politikách a ponuku politikov) a nalievajú ho do hláv ľudí. Regulátori vedia stopnúť testovanie covidu v USA na kritický mesiac v začiatkoch pandémie vo februári 2020.
Regulátori vedia zabrániť, aby Apple Watch mali už pred rokmi x senzorov, ktoré by dnes vedeli odhaliť ochorenia. To, že smart hodinky nemajú aj len takú primitívnu vec, že teplomer nie je technický problém. Ale regulačný problém. Telemedicína sa v USA zlegalizovala len teraz po prepuknutí pandémie.
Osobne sa považujem za technologického progresívca a myslím si, že nové vakcíny sú asi jediný úspech Západu v plejáde zlyhaní. Veľká škoda, že sme nemali vakcíny ešte na jeseň 2020 a že ich regulátori neschválili skôr a veľké farmaceutické firmy nevedeli výrobu naškálovať rýchlejšie.
Keby sme umožnili dobrovoľníkom prihlásiť sa do tzv. challenge trials, radikálne by sme skrátili čas na overovanie účinnosti vakcín. Tiež je veľká škoda, že EÚ spravila tragické chyby pri obstarávaní a vakcíny sme mali neskôr/pomalšie než USA, Izrael, VB a aj také Srbsko. Ale vďaka pandémií biotech firmy ako Moderna a Biontech môžu oveľa rýchlejšie získať povolenia aj na vakcíny proti malárií, či pre lieky na rakovinu.
Samostatná kapitola je odmietanie východných vakcín, v kontexte nedostatku a pomalých dodávok a skepticizmu časti občanov k nových technológiám, a pozeranie sa na krajiny ako Srbsko cez prsty. Komentátor Schutz v SME nazýval krajiny ako Srbsko a Azerbajdžan džamahíriami a preháňal o vedľajších účinkoch vektorových vakcín. Ale punditi v SME môžu asi všetko. Nazývať kresťanskú umelkyňu psychicky postihnutou, strašiť pred východnými vakcínami, žiadať zatváranie ľudí na desať rokov za šírenie hoaxov, akoby už vyriešili Riemannovu hypotézu.
V roku 2021 vyšli knihy ako The Gray Lady Winked o prešľapoch NYT za 100 rokov a Bad News o tom ako nás woke média rozdeľujú. Taktiež bol Elon Musk muž roka 2021. No a on je príklad človeka, čo odmieta dávať interviews tradičným korporátnym médiám a komunikuje napriamo cez sociálne médiá a influencerov (občianskych novinárov). Podobne postupoval Zuckerberg pri informovaní okolo Meta. Garry V s ním spravil podcast.
Nie je cool ak Juraj Mesík nafukuje vedľajšie účinky vakcín. No tradičné korporátne médiá si tiež často mýlia koreláciu s kauzalitou, porovnávajú nezmyselne rôzne krajiny v rôznych štádiách/vlnách pandémie. A tiež strašili o plošnom testovaní (bububu totalita) a nedávno rozširovali blbosť, že rozdávanie peňazí za vakcíny je „absolútny nonsens“ (podmienené transfery sa riešia desaťročia).
Médiá vytvárali FUD okolo vektorových vakcín vo všeobecnosti a úplne šaleli okolo východných vakcín. Potom pre zmenu tlačili na povinné očkovanie pomaly všetkých, ako vraj jedinú cestu z pandémie.
Neviem ako vie Juraj Mesík a podobní aktivisti zdôvodniť a obhájiť, že ivermektín je alternatívou k očkovaniu. Ono je jedna vec, ak milióny deti v Afrike užijú ivermektín raz ročne na začiatku školského roka ako prevenciu pred parazitmi. A je rozdiel ak niekto tvrdí, že je rovnako bezpečné užívať tento liek profylakticky na týždennej báze ako alternatíva k očkovaniu. Úplne iná situácia nastane ak už sa raz človek ocitne chorý a nemá iné lieky.
No na druhej strane je vo všeobecnosti prístup offlabel experimentovania s mnohými zaužívanými liekmi správny – lebo vývoj a najmä schvaľovanie nových liekov trvá roky a aj keď sa vyvinú, tak pri starých liekoch máme často desiatky rokov dát o bezpečnosti. Ide o jednoduché a triezve tvrdenie bez viery, že existuje nejaký všeliek. Teším sa, že nové lieky sa dostanú na trh, ale tento argument tu bude vždy a potrebujeme byť technologickí progresívci - rozširovať slobodný prístup aj k novým aj k starým liekom a technológiám.
Sme v tlačou-kontrolovanom štáte, kde novinári vedia vyhodiť politikov. A nie naopak. Ide o náhodný, stochastický proces. Konajú ako správna rada, čo vie pri dostatočne vysokom počte hlasov (negatívnych článkov z prestížnych médií) defakto odvolať riaditeľa/politika/regulátora. Preto majú korporátne médiá konečnú zodpovednosť za stav spoločnosti.
A keďže stav našej spoločnosti je nič moc, jednotliví kvalitní novinári (mnohých mám ľudsky aj osobne rád) majú na výber podobne ako ich kolegovia v zahraničí. Môžu byť zamestnanci/živnostníci pre korporát (a zažiť niečo podobné čo zažíva CNN dnes so stratou 90% divákov oproti min. roku), alebo môžu byť zakladatelia vlastných mediálnych projektov ako občianski novinári na Substacku.
Ako Bari Weiss, ktorá odišla z NYT. Alebo ako Matt Taibbi, Glenn Greenwald, Jesse Singal a Matt Yglesias. Alebo ako bloggeri Antonio Garcia Martinez, či Scott Alexander, ktorých médiá najprv vymazali, ale oni sa vrátili na Substacku silnejší ako nikdy predtým.
Substack je len medzistupeň. Budúcnosť sú krypto-tvorcovia a decentralizované sociálne siete. Minulý rok sme videli skupinový exodus talentu zo Silicon Valley do Miami. Medzičasom sa San Francisco premenilo na Gotham City.
Súčasná pandémia je apokalypsou starých inštitúcií, ktoré vznikli pred internetom. Apokalypsa znamená odkrývanie. Ono je jedna vec ak bránite jednej rodine, čo má dieťa s nejakou vzácnou chorobou v prístupe k liekom – lebo regulácie, nedá sa, nezájem, my vládneme cez fiat (dekréty).
No druhá vec je, keď colníci zhabávajú lieky, ktoré si zúfalí ľudia dovážajú z Indie, lebo veria že možno majú šancu pomôcť, keď nie je dostupné nič lepšie a vakcíny sú v tom čase v nedohľadne. No a iná vec tiež je, keď cca polovica krajiny sa nevie dostať mesiace k vakcíne ktorej dôveruje, lebo jej robíte prieťahy a spravodajské hry okolo bububu hybridných hrozieb (Zvláštne, že Turecko čo je tiež v NATO a s Ruskom je v pár vojenských proxy konfliktoch si nemyslelo, že v prípade Sputnika ide len o nejakú hybridnú hrozbu, keďže si ho objednalo. Jaro Naď tiež nepôsobí ako proruský troll.).
Fiat inštitúcie sú dead players – vedia ísť len podľa existujúcich šablón a nôt. Ako hovorí Balaji Srinivasan - vedú ich elity, čo tie inštitúcie zdedili a nevedeli by ich vybudovať od piky. Riadia cez fiat - dekrétmi a príkazmi, ktoré nekryja matematika či logika, ale zbrane a vyhrážky: „My ovládame mužov so zbraňami, takže počúvajte nás, lebo sme odborníci“. Ako trefne povedal Paul Krugman: „Fiat money is backed by men with guns“. Keď nás nebudete počúvať, tak vám to prikážeme a prinútime vás. Minimálne vám zničíme reputáciu.
Jeden vtipný novinár z manažmentu Nka, ktorého mám inak ľudsky rád, vizionárčil ešte dávno predtým než tu boli vakcíny, ako budú firmy musieť vyhadzovať nezaočkovaných ľudí z roboty. Nedávno tiež prišiel s pekným naratívom, že nezaočkovaní nám vlastne poďakujú, keď ich prinútime dať sa zaočkovať, lebo oni na to tak v kútiku duše čakajú. Zlaté.
Buďme menej NAKA a viac Nakamoto. Menej fiat a viac krypto. Menej peňazí krytých zbraňami a viac peňazí krytých matematikou.
Menej odborníkov krytých mužmi so zbraňami a viac matematiky.